Feeria barw Buenos Aires, paradoksy Patagonii, skute lodem szczyty górskie, tropikalne puszcze i bezkresne pustynie – Argentyna jest krainą cudów. Emanacją jej fascynującej historii i kultury są oszałamiające zabytki Argentyny. Poznaj atrakcje turystyczne, które przyciągają turystów do Argentyny. 

Argentyna to tętniący życiem kraj, pełen fascynujących sprzeczności, widocznych nie tylko w kulturze, historii, zabytkach, ale również w różnorodności natury i krajobrazów. Postrzegana jako najbardziej europejski kraj na kontynencie południowoamerykańskim, trafia w gusta wielu turystów, spragnionych spektakularnych widoków, rozrywki, wina, krwistych steków i pokazów tanga. Poznaj najciekawsze zabytki Argentyny.

 

Zabytki Argentyny – różnorodność doświadczeń

Republika Argentyny leży w południowej części Ameryki Południowej. Jest to ogromny kraj, jego powierzchnia jest 8 razy większa od Polski. Argentyna zdumiewa niezwykłymi zjawiskami przyrodniczymi, monumentalnymi wodospadami Iguazu, pięknem Parku Narodowego Los Glaciares, lodowcem Perito Moreno, skutymi lodem szczytami Andów i oszałamiającym regionem Patagonii. 

Do Argentyny turystów przyciąga również bogactwo i różnorodność architektury oraz fascynującą kultura. Lista argentyńskich zabytków, które znalazły się na liście UNESCO jest bardzo długa, a to dopiero początek atrakcji jakie ma do zaoferowania ta kraina tanga i flamingów

 

Zabytki Argentyny i historia miast

Bez wątpienia miasta  Argentyny są jedną z jej największych atrakcji turystycznych. Nie tylko stolica, Buenos Aires, obfituje w intrygujące miejsca i zachwycające zabytki. 

 

Zabytki Argentyny – stolica Buenos Aires

To ogromne, złożone i piękne miasto. To miejsce, w którym powstało tango. Do dziś tańczy się tam na ulicach i w parkach.

Odwiedzający Buenos Aires powinni szczególną uwagę zwrócić na Plaza de Mayo, najstarszy plac w mieście, którego nazwa pochodzi od rewolucji majowej z 1810 roku. Wydarzenia te stały się początkiem niepodległości Argentyny. Tutaj, też znajduje się piękna Katedra Metropolitalna. 

Nieopodal zlokalizowany jest Różowy Pałac, siedziba prezydentów Argentyny. Często był on przebudowywany, obecnie jest w stylu neoklasycystycznym.

 

Zabytki Argentyny – Rosario 

Rosario to jedno z najbardziej interesujących argentyńskich miast. Jest to miasteczko studenckie, którego centrum stanowi spektakularny gmach uniwersytetu.

Życie kulturalne Rosario jest niezmiernie bogate. Nie brakuje w nim propozycji dla miłośników nocnej rozrywki i wspaniałej muzyki. 

 

Cordoba – jezuicka przeszłość

Cordoba, założona w połowie XVI wieku, jest jednym z najstarszych metropolii Argentyny. Miasto znane jest głównie z zabytków związanych z przeszłością kolonialną i działalnością misyjną zakonu jezuitów, w tym kontrowersyjnymi misjami jezuickim. Manzana Jesuitica, czyli skupisko budynków pochodzących z XVI wieku, składa się m.in. z gmachu szkoły Montserrat i budynków należących do najstarszego uniwersytetu Ameryki Południowej. Warto odwiedzić, wybudowaną na przełomie XVII i XVIII wieku, katedrę przy Plaza San Martin.

 

 

Zabytki Argentyny i słynne atrakcje przyrodnicze

Ziemia Ognista – Tierra del Fuego

Ziemia Ognista jest archipelagiem południowej części Ameryki Południowej, oddzielonym od kontynentu Cieśniną Magellana i miejscem, które warto zobaczyć. Określenie – Tierra del Fuego, czyli właśnie Ziemia Ognista, wywodzi się od ognistej poświaty otaczającej ten skrawek lądu. 

 

Pamapa

Pampa to zadziwiającą kraina geograficzna, będąca prawdziwym bogactwem Argentyny. Są to niezmiernie żyzne tereny, cechujące się łagodnym klimatem. Idealne warunki do uprawy zbóż. Pampę porasta charakterystyczna roślinność, głównie trawa pampasowa i ostnica. 

 

Wodospady Iguazu

Wiodąc życie w zurbanizowanym krajobrazie można zapomnieć o sile natury. Argentyńskie wodospady Iguazu przypominają o nieposkromionych mocach żywiołów. Miejsce to budzi zachwyt, gdyż monumentalne wodospady są wyższe niż słynna Niagara. Szum wody słyszalny jest w odległości 20 km. 

 

Aconcagua 

Aconcagua to najwyższy szczyt Andów, będący częścią Korony Ziemi. Aconcagua w języku Indian Quechya oznacza „Kamiennego Wojownika”. Zdobycie wierzchołka nie należy do zbyt wymagających wyzwań, w porównaniu do innych, imponujących szczytów górskich. Jednakże wysokość Aconcagua to 6962 m n.p.m, więc nie wolno wyruszać na wyprawę bez właściwego sprzętu i przygotowania. Mimo że, wysokogórski Park Aconcagua leży w ciepłym klimacie, to na szczycie panują ekstremalne warunki, wieje mocny wiatr, a temperatura spada do wartości spotykanych w Himalajach. 

 

Wietrzna Patagonia i Park Narodowy Los Glaciares

Patagonia to nadzwyczajnie wietrzne miejsce, słynące z lodowców, kondorów i flamingów. Park Narodowy Los Glaciares znajduje się w argentyńskiej części Patagonii. Lądolód Patagoński, plejstoceński twór, jest największym polem lodowym poza Antarktydą. W parku można podziwiać aż 250  monumentalnych lodowców. Zapierający dech krajobraz wzbogacają turkusowo niebieskie jeziora polodowcowe, masywy górskie, gęste lasy i rozległe stepy. 

 

Jednym z najbardziej urzekających lodowców, położonych w granicach parku narodowego, jest lodowiec Perito Moreno. Jego czoło ma nawet 70 m wysokości. Lodowiec stale generuje najdziwniejsze dźwięki, pomruki, trzaski i huki. W drodze do parku, poruszając się od strony Chile, warto odwiedzić malowniczo położone miasto El Calafate.