Peru Boliwia Chile kiedy jechać, żeby jak najwięcej zwiedzić, cieszyć się piękną pogodą, a dodatkowo podróżować ekonomicznie i nie przepłacić? Jeśli planujesz podróż do Ameryki Południowej przeczytaj nasz poradnik.
Peru, Boliwia, Chile – trzy fascynujące kraje, które zadziwiają swoim pięknem i różnorodnością. Także klimatyczną. Odwiedzając te państwa można doświadczyć łagodności klimatu oceanicznego, wilgoci klimatu równikowego oraz surowość gór.
Kiedy najlepiej jechać do Peru?
Peru to kraj, od którego warto rozpocząć zwiedzanie tego fascynującego kontynentu. Sprawdź jakie części Peru koniecznie musisz zobaczyć oraz jakie są najlepsze miesiące na wyjazd do Peru. Przed podjęciem decyzji o terminie wyjazdu warto przeanalizować temat pogody i sprawdzić takie czynniki, jak temperatura i klimat. Pamiętajmy, że klimat Peru jest bardzo zróżnicowany, w niektórych miejscach, np. powyżej 2000 m n.p.m z pewnością będzie chłodniej.
Znaczne różnice temperatur i warunków klimatycznych występują między Limą a Machu Picchu. W rejonie Machu Picchu w nocy temperatura spada do zaledwie kilku stopni Celsjusza. Pora deszczowa w Peru trwa od kwietnia do grudnia, a pora sucha przypada na czas od maja do października. Pogoda i temperatury są kluczowe jeśli planujemy trekking w Andy. Zatem najlepszy okres na trekking w Peru i wyjazd nad jezioro Titicaca to miesiące maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik. Niemniej, to także szczyt sezonu turystycznego, będzie więc drogo i tłoczno. Z kolei jeśli planujesz zwiedzić inne części Peru, w tym wybrzeże, można wybrać inne miesiące np. styczeń, luty, marzec lub listopad. Zwłaszcza, że pora deszczowa w Peru nie jest szczególnie uciążliwa. Opad deszczu nie jest obfity, więc nie stanowi znaczącej przeszkody w podróżowaniu. Sezon turystyczny w Peru trwa stosunkowo długo, a klimat peruwiański charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami.
Oferta lotów do Peru jest szeroka, ale warto wybrać taki termin, kiedy cena biletu do Ameryki Południowej jest najniższa, a turystów w Peru jest najmniej. Dlatego planując podróż do Peru kierujmy się nie tylko pogodą w Peru, ale też naszymi preferencjami w zakresie podróżowania. Jeśli nie lubimy wyjazdów w wysokim sezonie turystycznym i nie przerażają nas opady deszczu wybierzmy raczej zwiedzanie w czasie mniej popularnej pory deszczowej. Chłód pory deszczowej zminimalizuje gorąca herbata z liści koki, która najlepiej smakuje w mieście Inków Cusco.
Co warto wiedzieć o temperaturach i klimacie w Peru
Temperatury w Peru determinuje klimat: wilgotny w rejonie Amazonii oraz suchy w Andach i na wybrzeżu Peru. W Andach klimat zależy od wysokości i ekspozycji gór, ale niemal na całym płaskowyżu pora sucha jest słoneczna i ciepła. Niemniej trzeba pamiętać, że noce są chłodniejsze. Dopiero powyżej 5000 m n.p.m. zaczyna się kraina wiecznych śniegów. Na wybrzeżu pogoda niemal przez cały rok przypomina wiosnę i rzadko pada deszcz, ale w zimie, która w Peru zaczyna się od czerwca i trwa do września, zdarzają się mgły. Latem, czyli od grudnia do kwietnia, jest ciepło, ale maksymalne temperatury rzadko przekraczają 27, 28 stopni Celsjusza. Najzimniejszym miesiącem jest sierpień, a najcieplejszym luty.
Kiedy jechać do Boliwii?
Jeśli planujesz wakacje w Boliwii, pamiętaj, że kraj ten leży na półkuli południowej, więc, podobnie jak w Peru, pory roku są odwrócone w porównaniu z półkulą północną. Na nizinach klimat jest suchy, ale w wysokich Andach jest znacznie chłodniej, w nocy temperatura może spaść do nawet 0 stopni Celsjusza. Tak jest w popularnym regionie turystycznym Uyuni, a dokładniej Salar de Uyuni, ogromnym obszarze solnym położonym powyżej 3600 metrów nad poziomem morza. W Uyuni średnia temperatura wynosi zaledwie 7,8 stopni Celsjusza. Wylot do Boliwii warto zaplanować na najcieplejsze miesiące, czyli grudzień, styczeń, luty i marzec. Podróżując zarówno po Peru, jak i Boliwii warto wybrać wycieczki objazdowe i korzystać z linii autobusowych Cruz del Sur.
Temperatura, klimat i pogoda w Boliwii
Najlepszy czas na zwiedzanie Boliwii przypada na okres od czerwca do połowy sierpnia. Pomimo tego, że w górach jest to najzimniejszy okres, to na niższych wysokościach jest wówczas najmniej gorąco, a przede wszystkim jest najbardziej sucho i słonecznie w całym kraju. Zwiedzając La Paz czy Uyuni trzeba zabrać ze sobą zarówno ciepłą kurtkę, jak i krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne.
Kiedy jechać do Chile?
Wyjeżdżając do Peru i Boliwii warto odwiedzić Chile, najbardziej rozwinięty pod względem gospodarczym kraj regionu. Obowiązkowy punkt na mapie podróży po Chile to Santiago de Chile, stolica kraju. Klimatycznie kraj ten jest bardzo zróżnicowany, więc warto przed wyjazdem sprawdzać temperatury w poszczególnych miesiącach. Na północy panuje klimat pustynny, ale łagodny, w centralnej kraju zbliżony do śródziemnomorskiego, oceaniczny na południu i surowy, górski w Andach.
Pogoda, temperatura i opady w Chile
Ze względu na duże zróżnicowanie klimatyczne, z pewnością warto sprawdzać szczegółowe informacje o klimacie i pogodzie w każdym mieście i regionie kraju. Generalnie przyjmuje się, że najlepszy czas na travel to chilijskie lato, czy okres od grudnia do lutego. Żeby sprawdzić prognozowane opady warto sprawdzić informacje podawane np. przez serwis Climate Date. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących deszczu pokazuje, że średnie roczne opady deszczu miesiąc po miesiącu w Santiago wyniosły 517 mm.
Podsumowując, pomimo, że określenie „miasta z najlepszym klimatem do zwiedzania” dla każdego znaczy coś innego, to jednak pogoda wciąż determinuje nasze plany wyjazdowe. To aktualna pogoda w dużej mierze decyduje o tym, kiedy zorganizujemy nasze wakacje i gdzie pojedziemy. Bez względu na to, kiedy pojedziemy zwiedzać te trzy fascynujące miejsca świata, zachwycą nas swoją różnorodnością, przyrodą i bogatą historią.