Bardzo często można usłyszeć o tym, że podróże kształcą i nie ma w tym najmniejszego przypadku. Przykłady można mnożyć, ale teraz skoncentrujemy się na Boliwii. Ciekawostki o Boliwii to temat, o którym moglibyśmy dyskutować naprawdę długo.

Dlaczego ludzie decydują się na zwiedzanie tego państwa? Odpowiedzi prawdopodobnie są różne, ale nie ulega wątpliwości, że możemy mówić o stanowiskach archeologicznych i paleonotologicznych, przepięknych parkach narodowych czy najwyżej położonych miastach na świecie. Ciekawostki o Boliwii to temat, który powinien zainteresować wszystkich, którzy kochają podróżować.

 

 

Boliwia ciekawostki, czyli położenie ma znaczenie

Jest wiele spraw, do których można się odnieść i bez wątpienia jedną z nich jest położenie. Zacznijmy jednak od tego, że Boliwia ma powierzchnię ponad miliona kilometrów kwadratowych. Dla porównania powierzchnia Polski wynosi 322 575 km2. Państwo to graniczy z Brazylią, Argentyną, Chile, Paragwajem i Peru.

Administracyjna stolica Boliwii znajduje się w Sucre. Miasto to zamieszkiwane jest przez 350 tysięcy osób. Niewiele, prawda? Dość powiedzieć, że 5 boliwijskich miast jest większych od stolicy kraju. Największe to Santa Cruz, gdzie mamy ponad 1,6 miliona osób. Interesujące jest także to, że możemy rozmawiać o nieoficjalnej stolicy. Nieoficjalną stolicą Boliwii jest miasto La Paz. Tam też znajduje się siedziba rządu i skoro już przy tym jesteśmy, w trakcie wyborów parlamentarnych zakazana jest sprzedaż alkoholu. Zakaz obejmuje także przemieszczanie się ruchem drogowym i organizowanie zgromadzeń. La Paz uznawane jest za najwyżej położoną stolicę na świecie. Miasto to znajdziemy w Andach Środkowych na wysokości od 3 200 do 4 100 m n.p.m.

Oficjalnym językiem Boliwii jest hiszpański. Niemniej wielu mieszkańców można dogadać się po angielsku. W ogóle na terenie państwa mamy wiele odmian języków indiańskich, w tym grupy językowe z plemion Ajmara i Keczua.

 

 

Boliwia, bo Bolivar

Dlaczego możemy rozmawiać właśnie o Boliwii? Skąd wzięła się ta nazwa? Jak się okazuje, chodzi o Simona Bolivara, czyli południowoamerykańskiego podróżnika i wojskowego. Nazwa ta funkcjonuje od 1825 roku – był to rok odłączenia się od Peru.

 

 

Największe jezioro i brak dostępu do morza

Koniecznie trzeba też spojrzeć na zbiorniki wodne. Uwagę zwracają na pewno jeziora. Na terenie Boliwii znajdziemy największe jezioro w południowoamerykańskiej części świata – Jezioro Titicaca. Jest to jezioro słodkowodne, które znajduje się na wysokości 3812 m n.p.m. Najwyżej na świecie. Jeśli chodzi o dostęp do morza, Boliwia jest jednym z dwóch państw na kontynencie, które tego dostępu nie mają. Drugim jest Paragwaj.

 

 

Największe solnisko na świecie i ważne stanowisko paleontologiczne

Dobrze też spojrzeć na największą na świecie pustynię solną – Salar de Uyuni. Pustynia ta obejmuje powierzchnię ponad 10 tysięcy kilometrów kwadratowych. Znajdziemy ją na terenie płaskowyżu Antiplano, na wysokości ponad 3 600 m n.p.m. W Boliwii warto zobaczyć też Park Cal Orcko. To jedno z najważniejszych stanowisk paleontologicznych na świecie. Znajdują się tam strome zbocza, gdzie odczuwalny jest swego rodzaju rys historyczny – turyści mogą podziwiać ślady pradawnych gadów.

 

 

Najgroźniejsza droga na świecie i jeden z najstarszych karnawałów

Boliwia to kraj dla odważnych ludzi, o czym świadczy droga śmierci, czyli najgroźniejsza droga na świecie. Droga ta łączy miasto La Paz i dżungle Amazonii. Ścieżka jest bardzo wąska i na dodatek znajdziemy ją na stromych zboczach gór. Niebezpieczeństwo to nie tylko nazwa. Dość powiedzieć, że możemy mówić o miejscu, w którym rocznie ginie od 200 do 300 osób.

Z drugiej strony mamy np. boliwijskie święto Oruro, czyli jeden z najstarszych kanałów świata. Tradycja ta liczy już koło dwóch tysięcy lat! Ważne jest też to, że mowa o tradycji, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

 

Boliwia, czyli życie na wysokości

Boliwia ciekawostki to coś, o czym moglibyśmy dyskutować naprawdę długo. W Boliwii i w ogóle na kontynencie Ameryki Południowej dzieje się naprawdę dużo. Trzeba też liczyć się, z tym że podróżników i turystów często dotyka choroba wysokościowa (soroche). Funkcjonowanie na wysokogórskich terenach nie jest łatwe, ale mieszkańcy Boliwii nie mają wyboru.

 

 

Ważne jest też to, że nie liczy się wyłącznie poznanie ciekawostek dotyczących kraju. Wymienione ciekawostki pokazują, że Boliwia zalicza się do krajów Ameryki Południowej, które mają naprawdę wiele do zaoferowania. Ponadto jest jeszcze wiele kwestii do poruszenia – choćby to, że Boliwia jest głównym eksporterem orzechów brazylijskich. Istotne jest też to, że język hiszpański pełni funkcję urzędowego, ale nie powinno być większego problemu z rozmową po angielsku.

Warto również pamiętać o tym, że teoria nigdy nie zastąpi praktyki. Co powiesz na to, aby zobaczyć na własne oczy, jak wygląda życie w Boliwii.