Jak wiele tajemnic skrywa przed nami Argentyna? Ciekawostki na jej temat mogą zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego podróżnika. Zobacz, które zakątki tego kraju należy odwiedzić i sprawdź, za co turyści pokochali Argentynę.

Niezwykła przyroda, bogata historia i egzotyczna kultura to dzięki nim uświadamiamy sobie, jak niezwykła jest Argentyna. Ciekawostki z tego regionu uzmysłowią Ci, dlaczego warto odwiedzić Amerykę Południową.

Państwo, które warto poznać

Argentyna leży w południowej części Ameryki Południowej i jest drugim pod względem wielkości państwem tego kontynentu we wspomnianej klasyfikacji ustępuje jedynie Brazylii. Stolica kraju to Buenos Aires, a jego mieszkańcy posługują się językiem hiszpańskim. Argentyna granicy z pięcioma państwami:

  • Boliwią,
  • Brazylią,
  • Chile,
  • Urugwajem,
  • Paragwajem.

Z tego kraju pochodzą Między innymi Diego Maradona, Leo Messi oraz Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek i jest pierwszym w historii papieżem z Ameryki Południowej. W Argentynie panuje zróżnicowany klimat podzwrotnikowy na północnym wschodzie, a na południu suchy i chłodny.

Patagonia i wodospady Iguazu dla miłośników dzikiej przyrody

Czy wiesz, jak bujną naturę skrywa Argentyna? Ciekawostki przyrodnicze czekają na nas niemalże na każdym kroku. Nazwa tego państwa wywodzi się od łacińskiego słowa „Argentum” i odnosi się do legendy, według której w okolicznych górach zalegają ogromne pokłady srebra. Ta historia wydaje się mało prawdopodobna, dlatego warto skupić się na prawdziwych cudach natury. Patagonia, czyli kraina obejmująca południową Argentynę oraz część Chile to niezwykłe tereny, na których można znaleźć lodowce, zastygłe wulkany oraz unikalne gatunki zwierząt, takie jak: pingwiny, lwy morskie i wieloryby. Na pograniczu Brazylii i Argentyny znajdują się wodospady Iguazu. Indianie Guarani, czyli rdzenni mieszkańcy tego regionu, nazywają je wielką wodą. Są jednym z siedmiu nowych cudów natury, a ich najwyższa kaskada mierzy aż 80 metrów!

Argentyna ciekawostki historyczne

Większość turystów uważa Argentynę za ojczyznę tanga oraz yerba mate. Mieszkańcy tego kraju rzeczywiście stworzyli emocjonalny taniec oraz jedną z najsmaczniejszych herbat świata, jednak ten niezwykły kraj może pochwalić się bogatą i fascynującą historią. Naukowcy twierdzą, że pierwsze ślady działalności człowieka na terenach południowoamerykańskiego państwa pochodzą sprzed 13 tysięcy lat. W jaskini Cueva de las Manos można podziwiać skalne malunki z XI wieku p.n.e. Trudno w to uwierzyć, jednak w 1977 roku argentyński rząd próbował „przejąć” Antarktydę, wysyłając do tamtejszej stacji badawczej ciężarną kobietę, która urodziła tam swoje dziecko. Argentyńczycy od lat roszczą sobie prawo do lodowego kontynentu, a z Ziemi Ognistej regularnie wypływają statki wycieczkowe, umożliwiające przedostanie się na Antarktydę.

Evita pierwsza dama, o której pamięta cała Argentyna. Ciekawostki na temat Evy Perón

Eva Perón była żoną prezydenta Juana Peróna. Chociaż nie pełniła nigdy żadnych oficjalnych funkcji, to w swoim kraju została zapamiętana jako wybitna postać Argentyńczycy do dziś śpiewają o niej nostalgiczne pieśni. Evita przez całe życie prowadziła działalność charytatywną, a jej fundacja pomagała potrzebującym obywatelom. Zbudowała wiele sierocińców, szkół, ośrodków opieki oraz domów komunalnych. Zmarła na białaczkę w wieku 33 lat, a jej śmierć była opłakiwana przez setki tysięcy rodaków.

Kim jest argentyński Gaucho?

Czy znasz wyjątkowych kowbojów, którymi szczyci się cała Argentyna? Ciekawostki na temat Gaucho od wielu lat fascynują turystów. To niezwykle ważna postać w kulturze i tradycji tego kraju. Gaucho nosi charakterystyczny strój oraz popisuje się fantastycznymi umiejętnościami jeździeckimi. Większość z nich żyje na pampach trawiastych równinach, gdzie wypasane jest bydło. Południowoamerykańscy pasterze są potomkami Szwedów, Holendrów, Włochów, a nawet Polaków.

Ceny w Argentynie ile pieniędzy wydamy w tym kraju?

Walutą obowiązującą w Argentynie jest peso. Dobra informacja dla turystów jest taka, że w tym południowoamerykańskim kraju koszty życia są niższe, niż w Polsce. Za posiłek w restauracji lub smaczną kawę zapłacimy średnio o 25% mniej niż w kraju nad Wisłą. W argentyńskim markecie kupimy tańszy chleb, ryż, czy jajka, jednak zapłacimy więcej za wodę, jabłka i piwo. Argentyńczycy mają niższe ceny paliw, chociaż przejażdżka taksówką stanowi spory wydatek i nie każdego mieszkańca stać na taką wygodę. 

Argentyna to kraj piękna i kontrastów barwna stolica Buenos Aires stanowi jedynie niewielką część jej kultury. Ojczyzna tanga na każdym kroku zachwyca krajobrazami oprócz wodospadów i wulkanów zobaczymy tu niezwykły lodowiec Perito Moreno, czy najwyższy szczyt Andów, czyli Aconcagua o wysokości 6960,8 m n.p.m. Podróż do Argentyny będzie niezapomnianym przeżyciem, które przerodzi się w cudowne wspomnienia.