Dla wielu mieszkańców starego kontynentu Argentyna stanowi nadal dosyć egzotyczne miejsce. Jest to jednak rejon, który ze wszystkich państw Ameryki Południowej najbardziej przypomina Europę. Ten malowniczy kraj może zaskoczyć nas nie tylko przyrodą zapierającą dech w piersiach, ale również architekturą i kulturą. To kraj tanga i piłki nożnej, który koniecznie warto zobaczyć! Co warto wiedzieć przed podróżą do Argentyny? Jak zaplanować wakacje w Argentynie?

 

 

Najważniejsze informacje o Argentynie

Argentyna to kraj republikański zlokalizowany w południowej części Ameryki Południowej. Jest jednym z lepiej rozwiniętych państw w regionie. Obowiązującym językiem urzędowym jest hiszpański, natomiast walutą peso argentyńskie. To coraz chętniej wybierany kierunek turystyczny i nie ma się co dziwić, bowiem Argentyna zachwyca swoją kulturą oraz niesamowitymi widokami. 

Na północnym wschodzie Argentyny znajduje się bogaty, rolniczy region, zlokalizowany pomiędzy dwiema rzekami Paraną i Urugwajem, nazywany Mesopotamia. Środkowo-północna część kraju obejmuję część Gran Chaco, natomiast środkowo-wschodnie regiony to trawiaste równiny, które nazywane są pampasami lub pampą. Zachodnią granicę kraju wyznaczają Południowe Andy. Najwyższy szczyt to Aconcagua, mierząca 6960 metrów n.p.m. 

Buenos Aires – stolica, którą musisz zwiedzić!

Większość turystów zaczyna zwiedzać Argentynę od jej stolicy, czyli Buenos Aires. To właśnie do tego miejsca znajdziemy najwięcej połączeń lotniczych. To miasto o pięknej europejskiej architekturze i wielu atrakcjach turystycznych. Do najważniejszych zaliczyć możemy dzielnicę znajdującą się zaraz obok głównego portu – La Boca, a także Plaza de Mayo, czyli główny i najstarszy plac miasta. W tym mieście warto spędzić minimum dwa dni, aby na spokojnie móc obejrzeć największe atrakcje i poczuć jak miasto tętni życiem, zwłaszcza wieczorem, co jest charakterystyczne w całej Ameryce Południowej. Należy również pamiętać, że kraj ten słynie z wysokiej jakości steków z argentyńskiej wołowiny oraz pobudzającej herbaty yerba mate. Wizyta w stolicy to doskonała okazja, aby spróbować tych specjalności. 

Park Narodowy Los Glaciares

Jeżeli chcemy na własne oczy zobaczyć lodowiec to koniecznie musimy wybrać się do Parku Narodowego Los Graciares, Jest on jedną z głównych atrakcji turystycznych tego kraju, wpisaną na listę światowego dziedzictwa Unesco. Znajduje się  w rejonie Santa Cruz. Jest to kraina geograficzna zlokalizowana na południu kraju i rozciągająca się aż na terytorium Chile o nazwie Patagonia. Najłatwiej jest przedostać się tam samolotem. Najbliższe lotnisko znajduje się w mieście oddalonym o godzinę drogi – El Calafate. Co zobaczymy na miejscu? Gigantyczny lodowiec Perito Moreno. Będąc na miejscu można obejrzeć niemal 30 km teren lodowy, a każdego dnia przybywa go około dwóch metrów!

Los Glaciares – Jeziora polodowcowe i góry

Będąc na miejscu warto również zwiedzić powstałe jeziora polodowcowe np. Argentino i Viedma. Jezioro Viedma zlokalizowane jest na północy rezerwatu w pobliżu gór Fitz Roy i Cerro Torre. Całość tworzy malowniczy górski krajobraz, który można uznać za istny cud natury!

Tierra del Fuego, czyli ziemia ognista 

Zastanawiając się co warto zobaczyć w Argentynie należy wspomnieć o Ziemii Ognistej, czyli o południowym krańcu Ameryki Południowej. Ten niegościnny półwysep to archipelag składający się z wysp zbudowanych ze skał osadowych. Posiadają one bardzo mocno rozwiniętą linię brzegową z dużą ilością fiordów, w których znajdują się lodowce. Stanowią  przedłużenie Andów. Najbardziej wysunięte na południe miasto na świecie to Ushuaia, które leży nad Kanałem Beagle. 

Wodospady Iguazu

Będąc w Argentynie warto odwiedzić Park Narodowy Iguazu. To właśnie w nim znajduje się jedna z głównych atrakcji turystycznych Argentyny. Iguazu znajduje się w Mesopotamii – kraina geograficzna w Argentynie zlokalizowana na północnym-wschodzie. Park leży na południowym brzegu rzeki Iguazu. Warto wspomnieć, że będać w tym miejscu jesteśmy tuż obok Brazylii, bowiem granica Argentyny z Brazylią przebiega właśnie wzdłuż tej rzeki. Na dość długim odcinku rzeka usiana jest wysepkami i przepięknymi wodospadami, które tworzą magiczny widok!

Prowincja Mendoza 

Mendoza to zagłębie winnic w Argentynie. To największy region tego kraju i na pewno jeden z najważniejszych. Będąc na miejscu warto rozważyć zakup doskonałej jakości win, z których przecież słynie ten kraj! Jeżeli planujemy odwiedzić również inne ciekawe miasta to warto pojechać do Mendozy, które jest największym miastem prowincji Mendoza oraz Los Penitentes, które stanowi ośrodek narciarski posiadający wiele ciekawych szlaków turystycznych. 

Niezapomniane wspomienia z podróży po Argentynie

Jest wiele miejsc w Argentynie, które warto odwiedzić. Jedno jest pewne, podróż po tym niesamowitym kraju Ameryki Południowej robi niesamowite wrażenie. Lokalne jedzenie, wino, ludzie pełni otwartości oraz niesamowite cuda natury sprawiają, że rejon ten pozostaje w sercach turystów i jest coraz częściej wybieranym kierunkiem wakacyjnym. Nie wahaj się i wyrusz w niezapomnianą podróż po tym magicznym miejscu!