Brazylia to kraj o niezwykłej różnorodności i fascynującej historii. Jej przyrodnicze i kulturowe bogactwo sprawiają, że jest to miejsce warte odwiedzenia i poznawania. Państwo, którego walutą jest real brazylijski, sąsiadujące, m.in. z Peru, Urugwajem, Paragwajem, Boliwią, Wenezuelą czy Gujaną Francuską pełne jest niespodzianek i niezapomnianych przeżyć dla każdego podróżnika. 

Przekonaj się sam!

Populacyjny kolos

Brazylia to nie tylko największy kraj w Ameryce Południowej, ale jest także piątym, co do wielkości krajem na świecie. Jej powierzchnia to aż 8,5 mln km², na których żyje ponad 200 milionów mieszkańców. Co do dokładnej liczby, w ostatnich latach miało miejsce kilka nieporozumień, ponieważ ONZ dokonało szacunku, według którego populacja miała wynosić ok. 215 mln ludzi (2022), jednak dokonany spis ludności wskazał, że liczba ta jest nieco mniejsza, ponieważ wynosi ok. 203 miliony Brazylijczyków, co nadal jest spektakularne. 

Popularne pomyłki – Rio de Janeiro i język „brazylijski”

Jednym z pierwszych skojarzeń, związanych z Brazylią jest Rio de Janeiro, które jeszcze do 1960 roku było miastem stołecznym, jednak od tego momentu, właściwa stolica kraju przeniesiona została do Brasílii. Brasília została specjalnie zaprojektowana i wybudowana w celu zastąpienia Rio de Janeiro jako stolicy. 

Jeszcze jednym elementem, który lubi się niektórym mylić jest język urzędowy. Kto by pomyślał, że w Brazylii nie mówi się po brazylijsku, a dominujący jest język portugalski, który posiada swoją brazylijską odmianę, uzależnioną od kulturowości i historii tego kraju.

Biosfera Brazylii

Jednym z bardziej fascynujących rzeczy w Brazylii jest jej fauna i flora. Jest to państwo o imponującej różnorodności terytorialnej, obejmujące krajobrazy od tropikalnych lasów deszczowych Amazonii po rozległe sawanny i wybrzeża oceaniczne. Różnorodność roślinności i zwierząt w tym regionie jest wyjątkowo fascynująca, szczególnie dla Europejczyków. 

Zobacz kilka ciekawostek, związanych z brazylijską przyrodą (Amazonia, rafa koralowa, wodospady):

  • Amazonia – Największy las deszczowy na świecie, który zajmuje powierzchnię 7 mln km². Łatwo jest wyobrazić sobie, jak wiele interesujących gatunków roślin oraz zwierząt można tam znaleźć. Na szczęście, nie trzeba sobie tego wyobrażać: kapibary, jaguary, manaty, tapiry, pekari czy ogrom niesamowicie niebezpiecznych gatunków węży – to wyłącznie mały odsetek organizmów, które żyją na terenie Brazylii.
  • Rafa koralowa – Wybrzeże Brazylii oferuje niezwykłe możliwości dla miłośników nurkowania. Na wschodnim wybrzeżu można znaleźć rafy koralowe, które zapewniają bajeczne widoki, pełne podwodnego życia.
  • Tereny górskie – Różnorodność krajobrazu sprawia, że można znaleźć tam sporo obszarów wyżynnych i górskich. Najwyższym szczytem Brazylii jest Pico da Neblina (2994 m n.p.m.). Oprócz tego, górski charakter niektórych obszarów pozwoliło na ukształtowanie się pięknych wodospadów takich, jak wodospad Iguazu, który leży na granicy argentyńsko-brazylijskiej.
  • Amazonka – Nie sposób nie wspomnieć o drugiej, co do długości rzeki na świecie (chociaż niektóre źródła podają, że jest dłuższa od Nilu).  Dorzecze Amazonki to dom dla ponad 10% wszystkich znanych gatunków na Ziemi. Szacuje się, że można tu znaleźć ponad 390 mld poszczególnych roślin i zwierząt.
  • Uprawy kawy w Minas Gerais czy São Paulo – Kraj ten jest największym producentem kawy na świecie.

Niebanalne kulinaria

Wszystko w Brazylii jest różnorodne. Tak samo ich kuchnia posiada niesamowicie obszerny wachlarz interesujących potraw, pośród których znajdują się:

  • Acarajé –  Placek z czarnej fasoli w kiełbasie palmowej, wypełnionej krewetkami, pastą z orzeszków ziemnych i innych składników.
  • Pão de Queijo – Małe, puszyste bułeczki z serem. Są przygotowywane z tapioki i serów, takich jak ser Minas.
  • Caipirinha: To brazylijski koktajl przygotowywany z limonki, cukru i cachacy.

Kolorowy karnawał

Brazylijski karnawał to jedno z najbardziej zjawiskowych i znanych na świecie wydarzeń kulturalnych. Słynie z niesamowitych parad, pięknych strojów i rytmicznej muzyki, grającej na ulicach Rio de Janeiro. Główną atrakcją jest rywalizacja różnych grup tanecznych, zwanych „escolas de samba”, które przygotowują widowiska na stadionie Sambódromo. Nieodłącznym elementem karnawału jest Samba, czyli energiczny taniec, którym Brazylijczycy wyrażają swoją radość. 

Miłość do piłki nożnej

Brazylia to prawdziwa świątynia piłki nożnej. Nie jest prawdą, że ten sport został tam wymyślony, jednak mimo wszystko, kultura tego kraju opiera się w dużej mierze właśnie na piłce. Sama Reprezentacja Brazylii to jedna z najbardziej utytułowanych na świecie, ponieważ wygrała Mistrzostwa Świata aż 5 razy. Historia pełna jest znakomitych brazylijskich piłkarzy, którzy podbijali serca miłośników piłki nożnej na całym świecie (Pelé, Neymar, Ronaldinho, Ronaldo). Piłkarze grają w myśl idei „Joga Bonito” (Piękna gra). Sposób gry Brazylijczyków wiąże się z efektownymi sztuczkami, precyzją i zwinnością, co charakteryzuje ducha brazylijskiej piłki.

Brazylia to kraj, który fascynuje i inspiruje. Jej różnorodność przyrodnicza, bogactwo kultury oraz pasja do piłki nożnej stanowią niezwykłe doświadczenie dla każdego podróżnika. Odkrywanie ciekawostek tego kraju to podróż w niezwykły świat, który na zawsze pozostanie w pamięci osoby, odbywającej podróż do Brazylii.