Chile znaleźć można na terenie zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej. Graniczy z Argentyną, Boliwią, Peru, a także z Oceanem Spokojnym. Chile – ciekawostki o tym kraju są w stanie zaskoczyć najbardziej wprawionych podróżników.

Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale na terenie Chile można znaleźć wiele unikalnych przykładów flory i fauny, jakich nikt nie spotka w innych miejscach na ziemi. Przygotowując się do podróży do tego kraju, można usłyszeć wiele egzotycznie i nieco tajemniczych nazw, jak Valparaíso, Santiago, La Serena czy Valdivia. Chile ciekawostki to zbiór ciekawych informacji, jakie pozwoli poznać jedno z najbardziej ciekawych miejsc na globie.

 

 

Chile ciekawostki na sam początek

Jedna z najbardziej interesujących informacji to ta, która odnosi się do owej flory i fauny. Dokładnie mówiąc o tym – z jak zróżnicowanym krajem pod względem wyglądu ma się do czynienia. Z jednej strony można spotkać tu najbardziej suche miejsca na Ziemi (jest nią pustynia Atakama), z drugiej strony nie można zapomnieć o tym, że na terenie tego kraju istnieją również lodowce. Lodowiec Onelli należy do największych na świecie. Warto również wymienić lodowiec Perito Moreno.

Turystów przyciągają tutaj Andy – pasmo górskie, dzięki czemu możliwe jest tu uprawianie narciarstwa. 

Ojos del Salado – chcąc wymienić kilka ciekawostek o Chile, nie można zapominać o tym. Jest to bowiem najaktywniejszy wulkan na świecie. Do tego należy dodać, że jest to jednocześnie najwyższy szczyt w kraju.

Z czego słynie Chile? Z tego, że zalicza się go do jednych z najdłuższych krajów na świecie. Wystarczy tylko wspomnieć, że jego długość wynosi 4270 kilometrów, co daje im drugie miejsce w rankingu. Na pierwszym miejscu, z nieznaczną przewagą znajduje się Brazylia. Z kolei jego szerokość wynosi zaledwie 110 kilometrów.

 

 

Chile – co należy wiedzieć?

Skoro była już mowa o wielkości tego kraju, to warto wspomnieć także o tym, że zajmują oni powierzchnię dwukrotnie większą od Polski. Skoro już o Polsce mowa, to warto wspomnieć, że według danych, na terenie Chile mieszka ok. 10 tysięcy Polaków.

Ojos del Salado to nie jedyny aktywny wulkan, który znajduje się w Chile. Łącznie jest ich ponad 2000. Z czego ok. 500 jest aktywnych. Ok. 1500 jest uśpionych.

Chile ciekawostki wiodą teraz wszystkich na Ocean. To właśnie tam znaleźć można Wyspy Wielkanocne, jakie przynależą do tego kraju. Ich nazwa wzięła się stąd, że zostały odkryte w niedzielę. To właśnie teraz warto wspomnieć o tym, że ponad 70% Chilijczyków deklaruje wyznanie katolickie.

Chile ciekawostki zawiodą teraz wszystkich do sklepu alkoholowego. Wszystko bowiem przez to, że na terenie tego kraju znajduje się niejeden producent wina.

 

 

Santiago de Chile – stolica Chile

Santiago de Chile to stolica tego państwa i jeden z najważniejszych punktów turystycznych, którego w trakcie zwiedzania nie można pominąć. Jest to bardzo zróżnicowane miasto, jakie znajduje się w dolinie. Nie brakuje tu jezior. Jednak z drugiej strony można podziwiać widoki na monumentalne góry. 

W samej stolicy mieszka aż 30% ludności tego kraju. Trzeba przyznać, że jest to bardzo ciekawe miasto, aby poznać tutejsze muzea, galerie, jak również spróbować tutejszej kuchni, gdzie można znaleźć owoce morza oraz wiele innych smakowitości, z jakich słynie ten kraj.

 

 

Czego o Chile nikt nie wie?

Pingwin magellański, pingwin Humboldta, pingwin skalny i pingwin królewski to stali mieszkańcy tego kraju. Jak już było mówione – flora i fauna tego kraju jest bardzo zróżnicowana. Do tego należy wspomnieć także o pumach, alpakach i lamach, które upatrzyły dla siebie miejsce na ziemi w Chile. Nie brakuje tu także jaszczurek, węży i ​​skorpionów.

Jedna z ciekawszych informacji odnosi się do lotnisk. W całym Chile jest ich ponad 500. Jednak tylko 90 z nich może poszczycić się utwardzoną powierzchnią.

Coyhaique Alto to miejsce, gdzie zanotowano najniższą temperaturę w Chile. Wynosiła ona -37 stopni Celsjusza. Z kolei w  Los Ángeles zanotowano najwyższą temperaturę, która wynosiła 41,5 stopni Celsjusza.

 

O Chile można powiedzieć bardzo dużo. M.in. to, że to właśnie tu można znaleźć najstarsze mumie na świecie. Pisco Sour jest napojem, którego koniecznie trzeba tu spróbować. A to tylko początek tego, co o tym kraju należy wiedzieć. Warto tu przyjechać. Tym bardziej że na terenie tego państwa jest wiele atrakcji turystycznych, jakie warto zobaczyć, np. Pukara de Quitor (fort Inków), Chinchorro, oraz dolinę Valle de la Luna.