Pradawane kultury są tu widoczne i obecne na każdym kroku. Peru ciekawostki pokazują to, jak ważne dla tego kraju było imperium Inków,z  którym nieodłącznie związane jest Machu Picchu.

Peru ciekawostki należy rozpocząć od tego, że ma się do czynienia z państwem, które leży nad Oceanem Spokojnym.  Jest to kraj, którego należy szukać w Ameryce Południowej. To właśnie Peru otrzymało trzecie miejsce na podium, jeżeli chodzi o powierzchnię krajów na tym kontynencie. Jest to wyjątkowo piękne miejsce, gdzie zawsze można liczyć na malownicze widoki.

 

Peru ciekawostki – kraj, gdzie historia jest wciąż żywa

Jest to region, gdzie kultura Inków jest wciąż żywa. Każde tutejsze dziecko wie, z czym jest to związane. Warto jednak wiedzieć, że zanim pojawili się oni, rozwinęło się tu kilka ważnych cywilizacji Mezoameryki. Takich, które nie do końca zostały poznane jeszcze przez człowieka. Niech więc nikogo nie zdziwi fakt, że niejeden Peruwiańczyk przy współpracy z innymi narodowościami, prowadzi tutaj legalne wykopaliska archeologiczne.

Oficjalnym językiem w tym państwie jest hiszpański. Jednak na swojej trasie można spotkać także osoby, jakie posługują się językami keczua i ajmara. Ten pierwszy, w dawnych latach, był urzędowym językiem inkaskim.

Historia tego kraju jest wyjątkowa. Cywilizacje, które żyły na terenie Peru w dawnych latach, pozostawiły po sobie pozostałości w postaci miast, jakie do dnia dzisiejszego można spotkać na terenie kraju. Mowa tu o: Nazca, Mochica, Chimú, Ajmara.

 

Lima, mumie, kuchnia peruwiańska i inne ciekawostki

Wybrzeże znajdujące się nad Oceanem Spokojnym przyciąga ogromną ilość osób, które kochają sporty wodne. Tutaj mają doskonałą okazję do tego, aby oddawać się swojej pasji. Mancora i Trujillo oraz małe, przybrzeżne wyspy Las Ballestas to najsłynniejsze miejsca, jakie przeznaczone są dla plażowiczów.

Nie tylko miasto Inków jest tutaj ważne. Stolicą Peru jest Lima. To także największe miasto, jakie znajduje się na terenie Peru, gdzie znajduje się również oficjalna siedziba rządu. Znaleźć ją można w dolinie rzeki Rimac. Co ciekawe, na co dzień w Limie mieszka ok. 11 milionów osób. Za powstanie stolicy odpowiedzialny jest  Francisco Pizarro – hiszpański konkwistador, który w 1535 roku zadecydował o założeniu Ciudad de los Reyes. W wolnym tłumaczeniu oznacza to Miasto Królów.

Na terenie Peru znaleźć można mumie, jakie są poddawane szczegółowym badaniom. W związku z tym, że ludy przeszłe nie pozostawiły po sobie udokumentowanej na piśmie historii, naukowcy w ten sposób chcą się czegoś o nich dowiedzieć.

Mówiąc o kuchni tego kraju, na pewno należy wspomnieć o ceviche. Jest to danie, jakie składa się z surowych kawałków ryb i owoców morza. Całość skropiona jest limonką i z dodatkiem cebuli, czosnku i papryczek chilli. Jest to dziedzictwo tutejszej kuchni, jakie doskonale radzi sobie także w innych krajach, wśród osób, jakie chcą spróbować dań związanych z Peru.

Polska oraz inne kraje zawdzięczają Peru…ziemniaki. To właśnie stąd hiszpańscy podróżnicy sprowadzili to warzywo, jakie aktualnie cieszy się dużą atencją.

 

Góry i inne ciekawostki o Peru

Góra Huascaran znajduje się na terenie Andów. Ma ona 6768m n.p.m. To właśnie dlatego nosi ona dumne miano najwyższego wzniesienia, jakie można znaleźć w paśmie międzyzwrotnikowym. Góra Vinicunca nazywana jest “Tęczową Górą”. Ma ona 5200m n.p.m. Wielu uważa, że jest to najpiękniejsze wzniesienie, jakie można znaleźć nie tylko w Peru, ale także na całym świecie. Wystarczy tylko spojrzeć na tą górę, aby zobaczyć malownicze pasy, jakie rozciągają się na całej długości. Wpływają na to minerały, jakie układały się partiami na szczycie tego wzniesienia.

La Rinconada to miasto, jakie zalicza się do najwyższych położonych na świecie. Jest ono umiejscowione na wysokości 5100m n.p.m. Co ciekawe, znajduje się ono jeszcze wyżej niż miasteczka, które przynależą do Himalajów.

 

Peru ciekawostki są bardzo liczne. Wystarczy bowiem wspomnieć o tym, że to właśnie tu znajduje się kanion Colca, jaki uznawany jest za najgłębszy na świecie. El Paraiso jest miejscem, gdzie można znaleźć na terenie Peru starożytne piramidy. Piłka nożna to narodowy sport tego państwa. Płaskowyż Nazca to tajemnicze miejsce, gdzie można znaleźć malowidła nieznanego pochodzenia. Inka Kola to peruwiański odpowiednik Coca-Coli, który uznawany jest za napój narodowy. To tylko część z ciekawostek o Peru. Warto poznać inne, które pokażą z jak fascynującym państwem ma się do czynienia.